Logan Film İncelemesi

Logan filmini kelimelerle anlatmak gerekirse: yaşlı, huysuz, hüzünlü, yorgun.

Bu yazı spoiler içermektedir!

Evet film tek kelime ile harikaydı. Oyunculukar, seneryo, görsel efektler, yönetmenlik her şey harikaydı. Şuana kadar Hugh Jackman’in Wolverin performasnını beğenmeyen yoktur. Ama bu filmde Hugh abimiz tek kelime ile kusursuz bir oyunculuk yapmış.

Logan’ın yorgun ve hayattan bezmiş halini o kadar iyi yansıtmış ki sanki bu olayları Hugh Jackman yaşamış hissine kapılıyorsunuz. Film de aman aman bir aksiyon yoktu ki zaten çizgi roman severler olarak biz de bunu beklemiyorduk. Filmde yaşlanmış ve huysuz biri olan Logan’ın artık daha vahşi ve çekilmez oluşunu da bolca görüyoruz. Beni duygulandıran bir sahne de künyesini eline alıp eski günlerin hasretini çekişi baya iyidi.

X-23. Evet böyle küçük bir kız böyle muazzam bir oyunculuk sergilyor. Filmin ilk yarısında hiç konuşmayan X-23 yada Laura 2. yarısında az ve öz konuşuyor(Buna da şükür diyelim). Saldırılıları falan müthişti. Önce üsüne atlıyor sonra pençeleriyle 10 kez falan vurup öldürüyor. Tam bir vahşi. Babasının kızı sonuçta.

Filmin en güzel sahnelerinden biri olan yeşilimsi bir sıvıyı vücüduna enjekte ettikten sonra eski Wolverine gibi bağırıp koşması harikaydı. Ve zıplayarak adamı ortadan ikiye ayırması. Kendimi eski filmleri izliyormuş gibi hissettim ve bu beni çok mutlu etti. Ve o silahlardan nefret eden Logan’ın elindeki silahla Doktoru öldürmesi garip hissettirdi.

Ve evet o lanet sahneye geldik. X-24 denen itin Loganı ağaca saplayıp öldürmesi. O sahne beni benden aldı. Özellikle Lauranın Logan’ın yanına gidip “Babacığım” demesi içimi parçaladı resmen.

Tabi bir diğer üzücü şey de Profesor X’in ölümü. Filmin en önemli yerlerinden biri de Charles’ın öldüğü sahnede Logan zannetiği X-24 ile konuşması. Bu sahne gerçekten çok etkileyiciydi. X-24 Profesörü öldükten sonra Logan’ın koşarak “O ben değilim!” demesi gerçekten hüzünlendirdi. Düşünsenize en iyi adamınızın en iyi dostunuzun sizi öldürdüğünü zannederek ölmeniz.

Filmin eleştirilebilecek tek yanı bence bazı sahnelerin gereksiz uzun olması o sahneler yerine daha iyi sahneler konulabilirdi.

Bir filmde 2 efsanenin ölüşünü izledik. Ancak bu film bize belki yeni bir X-Men serisinin başlayacağı mesajını vermiş olabilir. Sonuçta X-23 ve diğer çocuk mutantlar Kanada’ya ulaştı. Belki bir “New Mutants” serisi görebiliriz.

Benden bu kadar sizin de film hakkında ki görüşlerinizi yorumlarda bekliyorum.

Yorum Yazın