Facebook Bilgilerimizi Mi Çalıyor? HAYIR SADECE BİZ SALAĞIZ

Geçen haftalarda facebook ilk yıllarında yaptığı bir açıktan dolayı milyonlarca kişinin bilgilerini çaldırdıkları ortaya çıkmıştı. Ardından sosyal medyada “Facebook bilgilerimizi çalıyor yha #deletefacebook” diye bi’ akım başladı. Bütün bunların üzerine bu aralar “GetContact” adlı bir uygulama patladı. Ya gerçekten hayat çok ironik.

Gizlilik!

Facebook Bilgilerimizi Mi Çalıyor? HAYIR SADECE BİZ SALAĞIZ

GetContact Uygulamasının İstediği Yetkiler

Şimdi bi düşünün bir uygulama geliyor numaranızın başkalarında nasıl kayıtlı olduğunu söylüyor. Ancak “krdeş feysbuk bilgilerimizi çalıyor #deletefacebook” diyen insancıklar ertesi gün bu uygulamayı indiriyor.

Bu uygulama büyücü mü kahin mi nerden alıyor bu bilgileri diye soran olmuyor ama. Bu ve bunun gibi diğer uygulamaların çalışma mantığı şu sizin marketten indirdiğiniz uygulamalar var ya indirirken sizden bir takım yetkiler istiyor heh orayı ve onun gibi olan hiçbir yeri okudunuz mu? Oralarda sizlerden telefon kayıtlarınıza, fotoğraf ve videolarınıza, internet bağlantınıza erişim izni istiyorlar ve biz bunları okumadan direkt uygulamayı indiriyoruz. Çaktınız mı şimdi? Yani biz facebook’u suçluyoruz ama asıl biz evimizin kapısını, pencerisini çalsınlar diye açık bırakıyoruz. Yani onlar çalmıyor biz farkına bile varmadan her şeyimizi ortalığa döküyoruz.

Yani sonuç olarak 21. yüzyıldayız. Artık evimizdeki en gereksiz şey bile internete bağlanabiliyor. Biz her indirdiğimiz uygulamanın istediği yetkileri veriyoruz onlarda haliyle bu bilgileri alıyor ve satıyor. Sonra bu aynı insanlar yani bizler facebook bilgilerimizi çalıyor diyoruz. Herkes artık şunun farkına varsın kimse bilgilerimizi çalmıyor!

BİZ BİLGİLERİMİZİ ÇALDIRIYORUZ!!

Yorum Yazın