Adobe Premiere Pro Çevre Sesini Yok Etme

Herkese merhabalar bu yazımda sizlere açık alan çekimlerinde yaşanan büyük sıkıntılardan biri olan çevre sesini yok etme işlemini anlatıcam.

Öncelikle ses dosyamızı dinleyelim:

Etraftaki çocuk sesleri, kuş sesleri vs. röportaj yaptığım kişinin sesinin duyulmamasına sebep olmuş. Şimdi Adobe Premiere Pro yardımı ile sesi düzelteceğiz.

Bu işlem sadece Adobe Premiere Pro CC ve üstü sürümler için geçerlidir.

İlk olarak programımızı açıyoruz. Yeni bir proje oluşturup videomuza uygun bir sekans oluşturuyoruz. Sekansımızın zaman çizgisine dosyalarımızı atıyoruz. Ben videoyu ayırdım sadece ses ile yapacağım. Siz yine benim yaptıklarımı yaparsanız aynı sonuca ulaşırsınız.

Adobe Premiere Pro Çevre Sesini Yok Etme

Yukarıda da gördüğünüz gibi “Efektler” bölümünden arama kısmına “Highpass” yazıyoruz ve ses efekti kategorisinde gözüken efektimizi sürükleyip ses dosyamızın üstüne bırakıyoruz.

Daha sonra “Efekt Kontrol” bölümünden “Highpass”ın altındaki Cutoff değerini bir yandan ses devam ederken artırıp azaltıp istediğimize yakın bir değere getiriyoruz.

Adobe Premiere Pro Çevre Sesini Yok Etme

Tam istediğimiz gibi bir ses olmayabilir ancak şimdi efektler menüsüne gelip “EQ” yazıyoruz ve “EQ” efektini ses dosyamızın üstüne sürüklüyoruz.
Adobe Premiere Pro Çevre Sesini Yok Etme

Efekt Kontrolden “EQ” bölümünden “Custom Setup”dan “Edit” diyerek “Clip Fx Editor”ü açın. “Mid3” ve “High”ı tikleyin ve “Gain” kısmını -20’ye yakın bir dB değerine ayarlayın. İsterseniz “Output”u arttırarak sesleri daha açık hala getirebilirsiniz. Tatmin etmediyse diğer ayarlarla da oynayıp güzel bir sonuç elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak çıkan ses:

Evet sonuç gayet başarılı. Yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. 🙂

Afiş Nasıl Tasarlanır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yorum Yazın